Auto lietošanas veidu salīdzinājums

Izlasot šo rakstu uzzināši kurš ir tieši
tev piemērotākais auto lietošanas veids.

Izvēloties auto kā ikdienas ceļabiedru, ir daudz faktoru, kas ietekmē izvēli par konkrētaveida spēkratu – sākot no virsbūves veida līdz dzinēja tilpumam. Taču mūsdienāsauto marka un modelis nav vienīgais, ko ieteicams rūpīgi apdomāt. Svarīgs ir arī veids, kā iegūsti pašu transportlīdzekli.

Strauji attīstoties tehnoloģijām, tikpat ātri mainās arī vispārpieņemtās normas. Sen kā pagājuši tie laiki, kad auto iegāde – uzreiz vai līzingā – bija vienīgais ekonomiski izdevīgākais variants.

Mūsdienās pakalpojumus un preces vairums cilvēku bieži izvēlas kā abonementus, kurus varviegli iegūt un tikpat viegli arī pārtraukt. Daļa labprāt izmanto auto tikai tad, kad tas patiesi ir nepieciešams, lai pārējā laikā tas “nestāvētu” dīkā. Šajā salīdzinājumā varēsi iepazīties ar katru no auto izmantošanas veidiem, to priekšrocībām un trūkumiem. Ja vēlies uzzināt vairāk par katru no veidiem, seko saitei, kas pievienota ikvienā sadaļā.

Auto Abonēšana

Auto abonēšana Latvijas tirgū ir visai jauns pakalpojums, kas kļūst aizvien populārāks. Iemesli popularitātes pieaugumam var būt dažādi – sākot no iespējām strādāt attālināti līdz jaunu automobiļu aizvien straujāk pieaugošajām cenām.

Par auto abonēšanu vari iedomāties gluži kā viedtālruņu nomas līgumu. Tā vietā, lai izpirktu ierīci, maksā zemāku ikmēneša maksu un ierīci vari jau pēc gada vai diviem apmainīt pret jaunu. Tāds pats princips ir arī auto abonēšanai.

Ievērojams bonuss, kas privātpersonām reti ir pieejams – par visām papildu izmaksām izņemot degvielu vai elektrouzlādi un vējstikla šķidrumu parūpējas iznomātājs. Tas nozīmē, ka vari nedomāt par apdrošināšanu, tehniskajām apkopēm, remontu un citām izmaksām, jo tās sedz auto abonēšanas uzņēmums.

Ilguma ziņā abonēšanas līgums parasti tiek noslēgts uz vienu gadu, kuru pēc šī perioda var droši pārtraukt un, iespējams, izvēlēties jau citu auto, kuru abonēt. Pretēji citiem veidiem izvērtēšanas un lēmuma pieņemšanas laiks ir daudz īsāks. Visbiežāk līgumu vari parakstīt jau vienas darba dienas laikā.
Atkarībā no auto modeļa var tikt piemērota arī līguma komisija dažu simtu eiro apmērā, kas ir krietni zemāka par pirmo iemaksu, kas jāveic, piemēram, līzinga līgumam.

Priekšrocības:

● nemainīgs ikmēneša maksājums;

● cenā iekļauta apkope, apdrošināšana u.c. izmaksas;

● pasūtīšana un dokumentu noformēšana – attālināta;

● līguma parakstīšana vienas darba dienas laikā.

Trūkumi:

● automašīna nepaliek īpašumā;

● var tikt piemērota līguma maksa.

Auto Noma

Izmaksu ziņā noma ir dārgāka nekā abonēšana, ja skatāmies viena vai vairāku mēnešu griezumā. Taču, ja auto ir vajadzīgs tikai dažas dienas, tad noma var būt pat visai izdevīgs un reāls variants, jo saistības ir tik ilgas, kāda ir noslēgta vienošanās (parasti dažas dienas, nedēļas).

Ikdienā autovadītāji ar auto nomu visbiežāk saskaras ceļojumā un gadījumos, kad esošo auto nepieciešams aizvietot negadījuma vai ieilguša remonta rezultātā. Pirmajā situācijā var būt izdevīgāk noīrēt mašīnu uz nedēļu, lai ārzemēs izbrauktu tādu maršrutu, kādu vēlies. Savukārt otrajā – ja auto ir ilgstoši remontā vai ir notikusi avārija – tad nomas automašīnas izmaksas parasti sedz apdrošinātājs vai auto remonta uzņēmums.

Ilgākā laika periodā īstermiņa auto noma gan var būt dārgāks auto izmantošanas veids nekā citi. Pie tam auto nomas cena var būt svārstīga atkarībā no sezonas un pieprasījuma. Tāpat ņem vērā, ka parasti auto nomā tiek piedāvāti auto tipi, nevis konkrēti modeļi.

Auto nomas gadījumā iespējams rezervēt automašīnas klasi – pat, ja mājaslapā ir norādīts konkrēta auto modeļa attēls, tas var arī nebūt pieejams un tiks piedāvāts līdzvērtīgs kompaktās, sedana vai citas klases auto. Savukārt, ja vēlaties nomā iegūt konkrētu modeli, jāskatās, vai tāds tiek garantēts no pakalpojuma sniedzēja puses.

Noma var būt izdevīga un noderīga arī gadījumos, ja Tavs jau īpašumā esošais auto ir saplīsis, lai tajā brīdī nepaliktu bez transportlīdzekļa.

Priekšrocības:

● iespēja auto izmantot dažas dienas;

● auto piegāde;

● līguma pārtraukšana jebkurā brīdī.

Trūkumi:

● nevar izvēlēties konkrētu auto modeli;

● ilgtermiņā – augstāka cena;

● cena var būt svārstīga.

Auto Līzings

Pēc būtības līzings ir visai līdzīgs veids abonēšanai un nomai, taču ar ilgtermiņa saistībām. Parasti līzinga līgumu var noslēgt no viena līdz septiņiem gadiem, taču jārēķinās ar minimālo iemaksu 10 - 20% apmērā no automašīnas cenas, kā arī līguma noslēgšanas maksu.

Tiklīdz līgums ir noslēgts, no tā izkļūt bez līguma soda vai auto izpirkšanas ir neiespējami, tādēļ lēmums par līzinga priekšrocībām un trūkumiem ir nopietni jāizsver pirms līguma parakstīšanas.

Ņemot vērā, ka parasti auto līzingam bankas piedāvā slēgt ar mainīgo EURIBOR likmi, tad ir neiespējami rēķināties ar konkrētu ikmēneša maksājumu, jo tas var arī pieaugt.

Lielāka priekšrocība līzinga gadījumā ir iespēja iegādāties jebkuru automašīnu, kas pieejama tirgošanā, nevis tikai nomas uzņēmuma piedāvātos spēkratus. Tāpat bankas mēdz piedāvāt izdevīgākus kredīta procentus automašīnām, kas ir videi draudzīgākas.

Priekšrocības:

● izvēlies teju jebkuru auto;

● zemāki procenti videi draudzīgiem auto;

● auto var palikt īpašumā.

Trūkumi:

● augsta pirmā iemaksa;

● EURIBOR likme var pieaugt;

● Risks par automašīnas tirgus vērtību.

Pilna servisa auto līzings (uzņēmumiem)

Uzņēmumiem, izvēloties kādu no automašīnu izmantošanas veidiem, papildu jau minētajiem apstākļiem ir daudzi citi, kas atvieglo vai sarežģī ikdienu.

Pilna servisa līzingu varētu pieskaitīt pie otrā gadījuma, jo tajā var tikt iekļautas teju visas izmaksas, kas saistītas ar auto uzturēšanu. Lielā mērā šo izmantošanas veidu varētu salīdzināt ar privātpersonām pieejamo abonēšanu, taču šajā gadījumā līgums parasti tiek noslēgts uz ilgāku laiku – vismaz 3-5 gadiem.

Šis pakalpojums uzņēmumiem var būt īpaši izdevīgs, ja ik pēc vairākiem gadiem tiek veikta autoparka nomaiņa. Tāpat pilna servisa līzings atvieglo uzņēmuma resursus, jo nav jāalgo atsevišķs speciālists, kas rūpētos tikai par autoparka uzturēšanu, ikdienas izmaksām.

No otras puses, pakalpojums var būt mazāk aktuāls uzņēmumiem, kas plāno automašīnas izmantot ilgāk,  kā arī tiem ir iespēja pašiem salabot spēkratus.

Liels ieguvums pilna servisa līzingam pretstatā parastajam līzingam ir lēmuma pieņemšanas ātrums. Protams, tādu jautājumu kā autoparka nomaiņu nevajadzētu sasteigt, taču pilna servisa līzinga gadījumā ir krietni mazāk iesniedzamo dokumentu, kā arī lēmums par sadarbības uzsākšanu ir krietni ātrāks.

Priekšrocības:

● iespēja optimizēt laiku un izmaksas;

● 24/7 klientu atbalsts;

● auto nav jāiekļauj pamatlīdzekļos;

● viens ikmēneša maksājums par visiem pakalpojumiem.

Trūkumi:

● iespējama pirmā iemaksa;

● piemērojamas līguma laušanas izmaksas.

Auto Koplietošana

Noma var būt izdevīga, ja auto ir nepieciešams tikai dažas dienas, savukārt koplietošana var būt vēl saistošāka, ja vajadzīgais izmantošanas laiks ir dažas stundas.

Tāpat zināmas ērtības sagādā fakts, ka koplietošanas automašīnas ir pieejamas vai ik uz stūra – it īpaši lielākās pilsētās. Līdz ar to nav nepieciešams iet tālu, lai tiktu pie noskatītā auto.

Taču šim faktoram ir arī sava ēnas puse. Var būt grūtāk atrast vietu, kur var atstāt spēkratu, it īpaši “pīķa” stundās. Un kamēr meklē vietu zonā, kurā drīkst stāvēt, par katru minūti un veikto kilometru “griežas skaitītājs”.

Pirms koplietošanas auto pasūtīšanas ieteicams rūpīgi iepazīties ar pakalpojuma sniedzēja noteiktajiem līguma noteikumiem. Tāpat jārēķinās ar visai augstu pašrisku jeb līdzmaksājumu gadījumos, ja auto ir bojāts vai tas iekļuvis negadījumā.

Priekšrocības:

● auto pieejami uzreiz;

● ātra samaksa, izmantošana;

● auto var atstāt teju jebkur (atļautajās zonās).

Trūkumi:

● dārgas ilgtermiņa izmaksas;

● augsti līgumsodi;

● maksa par laiku un kilometriem.

● auto koplietošanas pakalpojumi ir pieejami tikai lielākajās Latvijas pilsētās (plus ir ierobežotas auto novietošanas iespējas, kad brauciens ir pabeigts)

Auto Iegāde

Visbeidzot aplūkosim klasiskāko veidu kā iegādāties un izmantot auto – ar pirkumu. Lielākais bonuss pretstatā citiem izmantošanas veidiem ir tas, ka praktiski nepastāv nekādu ierobežojumu – nav jāuztraucas par to, cik kilometri mēnesī ir veikti, uz kuru valsti drīkst doties utt.

Taču šādai brīvībai ir sava cena – pilna mašīnas vērtība pirkuma brīdī, kā arī visas izmaksas, kas vien var rasties automašīnas izmantošanas laikā.

Tiesa, atbildību par savu vai citu ceļu satiksmes spēkratu vari samazināt ar OCTA un KASKO polisēm, taču tās maksās zināmu naudas summu (300-1500+ eiro) atkarībā no spēkrata modeļa, dzinēja tilpuma un citiem apstākļiem.

Runājot par cenu, ja pērc jaunu auto, tad jau uzreiz pēc izbraukšanas no dīlera salona, tā strauji krīt – pat līdz 20 % no pirkuma vērtības.

Privātpersonām pilnas auto vērtības samaksa uzreiz reti ir izdevīgāka par citiem izmantošanas veidiem. Pēc 5-7 gadiem visdrīzāk vēlēsies mainīt auto, līdz ar to vecais būtu jāpārdod.

Pārdošana var kļūt sarežģīta dažādu apstākļu dēļ – tirgus pieprasījuma, konkrētā auto tehniskā un vizuālā stāvokļa dēļ utt. Nemaz nerunājot par to, ka nav iespējams atgūt visas tā izmaksas, kas veiktas auto izmantošanas laikā.

Elektroauto gadījumā pirkumam šobrīd ir ievērojams bonuss, jo valsts jauniem un mazlietotiem videi draudzīgiem auto pie zināmiem nosacījumiem sniedz līdzfinansējumu, tādējādi iespējams samazināt kopēju pirkuma summu.

Priekšrocības:

● auto paliek Tavā īpašumā;

● nav izmantošanas ierobežojumu.

Trūkumi:

● daudz papildu izmaksu (apdrošināšana, apkopes utt.);

● auto strauji zaudē vērtību;

● augstas pirmreizējās izmaksas (auto vērtība).

Ikviena autovadītāja vajadzības ir specifiskas. Kādam ikdienā var būt izdevīgāk nopirkt savu auto, citiem – to abonēt. Lai nonāktu līdz Tev atbilstošākajam risinājumam, ir svarīgi apsvērt visus “plusus” un “mīnusus”.

Pavaicā sev, vai izmantosi auto ikdienā vai tikai nedēļas nogalēs, vai pat vēl retāk. Atbilde uz šo jautājumu jau lielā mērā sniedz nojausmu, uz kuru auto lietošanas pusi labāk skatīties. Pirmajā gadījumā loģiska ir mašīnas abonēšana, līzings vai iegāde, otrajā – noma vai koplietošana.

Uzņēmumiem arī ir viela pārdomām, jo atkarībā no uzņēmējdarbības veida, darbinieku skaita, tikpat dažādas ir arī vajadzības pēc uzņēmuma transportlīdzekļiem.

Savukārt uzņēmumiem, kas eksportē savas zināšanas uz ārzemēm, vajadzība pēc automašīnas ikdienā nav tik liela. Šeit uzņēmuma vajadzībām var iztikt ar abonēšanu, nomu vai pat koplietošanu.

Tikpat svarīgs faktors, ko ir vērts apdomāt, meklējot savu labāko automašīnu, ir iespēja atteikties no automašīnas, kad tas vairs nav nepieciešams. Piemēram, nomājot auto, var izmēģināt jaunu auto veidu vai ik dienu. Taču, ja tas ir paņemts līzingā, tad šādas iespējas nav.

Kā jau jebkurš finanšu lēmums, arī auto izmantošana ir rūpīgi jāapdomā un jāapsver no visām pusēm, tāpēc ceram, ka mūsu veidotais salīdzinājums palīdzēja nonākt līdz Tev atbilstošākajam veidam.

Ja vēlies uzzināt vairāk par katru no veidiem, ieskaties to plašākajā aprakstā, kas pieejams katrā sadaļā, sekojot līdzi pievienotajai saitei.

Savukārt, ja Tev rodas jautājumi par SIXT piedāvātajiem pakalpojumiem, ieskaties Biežāk uzdoto jautājumu sadaļā vai arī sazinies ar mums.

Kāpēc izvēlēties SIXT+

Pielāgo sev

Plaša auto izvēle
Jauni un mazlietoti auto
Izvēlies ikmēneša nobraukumu

Nepārmaksā

Bez auto iegādes izmaksām
Fiksēts mēneša maksājums
Atcel jebkurā brīdī

Viss iekļauts

Pilna apdrošināšana
Apkopes un remonti
Riepas visām sezonām

Kā abonēt SIXT+

1. Izvēlies auto

SIXT+ autoparkā ir pieejami populārākie ekonomiskās, vidējās un biznesa klases auto modeļi.

2. Aizpildi pieteikumu

Pēc pieteikuma nosūtīšanas, SIXT+ klientu konsultants 1 darba dienas laikā sazināsies ar tevi.

3. Noslēdz līgumu un veic apmaksu

Pēc līguma parakstīšanas, veic līguma un pirmā mēneša maksājumu.

4. Saņem auto un brauc

Vari uzreiz doties pēc sava auto uz SIXT+ autostāvvietu, vai izvēlies auto ar piegādi uz mājām.
Ja tev ir jautājumi:

Lejuplādē SIXT+ BALTICS lietotni